ORCID – přihlášení a napárování prací

Pokud máte v databázi Web of Science a/nebo Scopus evidovánu alespoň jednu práci, je potřeba ji propojit s Orcid účtem.

Práce lze propojit prostřednictvím Orcid profilu, nebo přímo v databázi.

Přihlaste se ke svému účtu na stránkách orcid.org.

V sekci Works klikněte na Search & link. Pokud jste v minulosti žádnou práci nenatáhli, je v závorce za Works číslice 0.

Je možné natáhnout záznamy z více zdrojů nebo provést export pomocí BibTex, povinně jsou však (1) Web of Science (ResearcherID) a  (2) SCOPUS (Scopus to ORCID) úplně dole.

(1) ResearcherID

Klikněte na ResearcherID, přesměruje Vás to na ResearcherID, kde je potřeba se přihlásit. Ve svém profilu (v My Researcher Profile) si vyhledejte sekci My Publication a klikněte na Add Publications.

  • Pozor: Při vzdáleném přístupu se může stát, že práce nepůjdou do ORCIDu natáhnout, pak je možné označit práce přímo ve Web of Science (postup rozepsán zde).

Zvolte Option 1 (Web of Science Core Collection):

Vaše jméno bude již předvyplněné.

Pro vyhledání publikací ve Web of Science klikněte na Search. Vygeneruje seznam prací.

Vyberte zaškrtnutím publikace, které jsou Vaše (pokud jste práci již v minulosti nějakou přidali, bude mít u sebe zelenou fajfku a není potřeba ji znovu zahrnovat)

a klikněte na Add (po zpracování požadavku se zobrazí hláška – xy item(s) added to your My Publications). Vámi potvrzené práce mají pak u sebe zelenou fajfku:

 

Vraťte se na Vaši profilovou stránku pomocí tlačítka Return to my Researcher Profile.

Zde ihned uvidíte Vámi vybrané publikace.

Nyní je potřeba práce odeslat do Vašeho Orcid profilu. Na hlavní stránce svého profilu klikněte na Exchange Data With Orcid,

následně budete přesměrování na stránku s výběrem variant pro výměnu dat. Zvolte Send ResercherID publications to my ORCID account pomocí Go:

Vybrat můžete podle potřeby všechny publikace, které chcete zaslat do svého profilu Orcid, a to až 100 záznamů najednou pomocí tlačítka Results per page a zakliknutím Select Page; nebo vybrané zaškrtnutím jednotlivých publikací. Po vybráné publikací klikněte na tlačítko Send.

 

Je nutné přepečlivě potvrzovat své práce, zvláště pokud máte jmenovce.

Tímto své práce pošlete do svého ResearcherID profilu, kde se změna projeví ihned. Svůj profil vidíte na adrese http://www.researcherid.com/rid/Vaše ID . Např. http://www.researcherid.com/rid/D-8732-2017

V samotné databázi bude trvat, než se data zaktualizuje. Časem se v záznamu práce objeví identifikátory autorů, kteří si práce již přiřadili (stačí kliknout na View ResearcherID and ORCID pod spoluautory).

Podle ID lze pak vyhledávat v databázi Web of Science (zvolí se z rolovátka Author Identifiers) a vloží se reseaercherID nebo ORCID (v případě, že jste vše řádně propojili, měli byste dostat shodné výsledky).

Nezapomeňte se z databáze odhlásit, obzvláště pracuje-li na PC více lidí a hrozilo by propojení prací s cizím profilem.

(2) Scopus to ORCID

Pokud ve Scopusu zatím žádnou práci evidovanou nemáte, nebudete mít ani ScopusID a žádné práce Vám to k natáhnutí do Orcidu nenabídne.

Ve Scopusu bývají chyby, je časté, že autor má více ID, pod jedním ID je více jmenovců, nebo pod jedním ID jsou práce více jmenovců. Bylo by vhodné vše projít a uvést na pravou míru – aby autor měl jedno ID a všechny práce byly jen jeho.

Klikněte na Scopus to ORCID a budete přesměrováni na stránky databáze SCOPUS (pokud přistupujete do databází UK vzdáleným přístupem, postupujte podle pokynů zde).

Nechte vyhledat profily k Vašemu jménu. Pokud jich máte více, zvolte všechny zaškrtnutím. Vyberte preferovanou formu jména (Select the preferred profile name) a dejte Next.

Nyní uvidíte přehled přiřazených publikací. Tento seznam je potřeba pečlivě projít a práce nechat zahrnuté (zelená fajfka), nebo křížkem vyloučit v případě, že nejste autorem/autorkou.

  • Pokud v přehledu práce postrádáte, klikněte na Search for missing documents a vyhledejte chybějící publikace pomocí klíčového slova nebo názvu a dejte Search. Zaškrtněte chybějící publikace a klikněte Add selected articles.

Zkontrolukte svůj profil. Pokud Váš profil obsahuje všechny publikace, klikněte na Next. Vložte svůj e-mail, pro autorizaci dat ve Scopusu a zaslání dat do Orcid klikněte na Sent Author  ID. V posledním kroku odešlete své publikace ze Scopusu do svého Orcid profilu pomocí tlačítka Send my publication list. Odesláním dat dojde k importu Vašich publikací ze Scopusu do profilu ORCID pod záložku Works. V případě, že jste měli více profilů, dojde k jejich propojení.

Pokud byste chtěli změnit ve Scopusu afiliaci nebo přidat variantu jména, vyplňte jejich kontaktní formulář.

Až budete mít identifikátory založené a nataženy své práce, dejte nám vědět pomocí formuláře. Děkujeme.

Print Friendly