Gruntovní a dokonalý regiment

Mezi nejnovější restaurátorské úspěchy ÚVI patří navrácení původního vzhledu exempláři Gruntovního a dokonalého regimentu Jana Koppa z Raumenthalu, který byl vydán v Praze roku 1535, respektive 1536. Tento regimen sanitatis, přeložený do češtiny Hynkem Krabice z Weitmile, napsal autor coby lékař císaře Ferdinanda I. Habsburského, ovšem potvrzuje, že kniha nemusí ani zdaleka být zajímavá jen svým obsahem či tvůrci.

Exemplář byl i na svůj úctyhodný věk v žalostném stavu, zašpiněný prachem a dalšími nečistotami, poškodila ho voda a plísně a kdysi posloužil jako potrava blíže neidentifikovaného hmyzu. Novodobá polokožená převazba ale zachovala původní bukové desky, třebaže byly přelepeny historickým, nadto dnes již odřeným a nevyhovujícím papírem.

Vyčištěny a opraveny byly nejen stránky, ale obnovena byla také celá vazba. „Nový“ vzhled zvenčí, kopírující co nejvěrněji původní typ vazby, je už jen pomyslnou třešničkou na dortu. Kniha byla vložena do pouzdra z alkalické lepenky, v němž jsou také přiloženy papírové pokryvy desek z předchozí převazby a další zbytky dříve použitého materiálu.

Markéta Ivánková, ÚVI, 25. 1. 2022

____

Knihy přetřené svinibrodskou zelení, zkoumané po minulém příspěvku, arzen skutečně obsahují, a byly proto opatřeny patřičnými upozorněními a uloženy do zvláštních krabic.

 

Print Friendly