E-knihy od Elseviera

Až do konce roku je pro uživatele z UK v rámci našeho předplatného v CzechELib k dispozici více než tisíc e-knih vydavatele Elsevier. Tímto výběrem e-knih jsou pokryty obory:

 • Agricultural, Biological, and Food Sciences
 • Biomedical Engineering
 • Biomedical Science and Medicine
 • Chemistry
 • Chemical Engineering
 • Engineering
 • Energy
 • Earth and Planetary Sciences
 • Environmental Science
 • Immunology and Microbiology
 • Mathematics and Computing
 • Materials Science
 • Neuroscience and Psychology
 • Pharmacology, Toxicology, and Pharmaceutical Science
 • Social Sciences

Všechny tyto e-knihy (a mnoho dalšího obsahu) najdete v UKAŽ  nebo přímo v kolekci ScienceDirect na PEZ

Seznam konkrétních titulů je pak k dispozici zde

Complete Anatomy – zkušební přístup

Využijte volného přístupu k interaktivní platformě pro 3D vizualizaci anatomických modelů, vhodnou jak ke studiu, tak k výuce medicíny. Zkušební přístup máme až do 20. 4.

Pro přístup použijte odkaz na Portálu e-zdrojů – je nutné si do svých zařízení bezplatně stáhnout oficiální aplikaci a zaregistrovat se univerzitním emailem (pokyny detailně uvedeny na Portálu): https://cuni.primo.exlibrisgroup.com/permalink/420CKIS_INST/gf08nd/alma9925761691106986

SciVal – nové předplatné 2023

SciVal je analytický nástroj k posouzení vědy a výzkumu, nabízející rychlý a snadný přístup k výzkumným výkonům výzkumných institucí a jejich přidružených výzkumných pracovníků z celého světa. Scival nabízí srovnání na úrovni autorů, institucí a jejich jednotlivých částí, zdrojů a oborů. Pro přístup ke zdroji je nutné přihlásit se svým osobním Elsevier účtem. Pokud jej nemáte, musíte si jej vytvořit (registrace je bezplatná). Registraci je nutno provést z IP adres UK, příp. prostřednictvím vzdáleného přístupu

Přístup a další informace

Akvizice v ÚVI

Přijďte si vybrat z mnoha výtisků oblíbených učebnic…

PLOS e-časopisy – open access

Časopisy otevřeného přístupu z produkce vydavatelství PLOS. Tyto časopisy, k nimž je přístup zcela zdarma, mohou být užitečné zejména pro experty zabývající se zdravotnictvím, přírodními vědami apod.

PLOS ONE – https://journals.plos.org/plosone/browse/

PLOS Genetics – https://journals.plos.org/plosgenetics/volume

PLOS Computational Biology – https://journals.plos.org/ploscompbiol/volume

PLOS Neglected Tropical Diseases – https://journals.plos.org/plosntds/volume

PLOS Pathogens – https://journals.plos.org/plospathogens/volume

PLOS Medicine – https://journals.plos.org/plosmedicine/volume

PLOS Biology – https://journals.plos.org/plosbiology/volume

PLOS Climate – https://journals.plos.org/climate/

PLOS Digital Health – https://journals.plos.org/digitalhealth/

PLOS Global Public Health – https://journals.plos.org/globalpublichealth/

PLOS Sustainability and Transformation – https://journals.plos.org/sustainabilitytransformation/

PLOS Water – https://journals.plos.org/water/

Oxford Academic – kolekce e-knih

Oxford Academic sdružuje kolekce e-knih z oblasti práva (Oxford Handbooks Online Law – obsahuje i články), lékařství (Oxford Medicine Online – příručky) a multioborové kolekce Oxford Scholarship Online. Tato rozsáhlá knižní kolekce byla dostupná v tzv. Evidence-Based Acquisition režimu; což znamená, že uživatelé měli dostupnou celou kolekci knih na Oxford Scholarship Online a následně byly na základě statistik vybrány k trvalému nákupu nejvíce využívané tituly.

Přístup: viz Portál EIZ (pro UK)

Citační průvodce – nová e-publikace

Nová publikace má za cíl uvést Vás do problematiky citací. Zahrnuje témata jako: proč vlastně citujeme, co je plagiátorství a jaké jsou jeho druhy. Ukáže Vám, jak citovat konkrétní informační zdroje, jak používat citační manažer Citace PRO a jak Vám může zjednodušit práci. Cílem této knihy byla přehlednost, stručnost a jednoduché vysvětlení problematiky citací.

Zdroj je dostupný pro celou UK do konce roku 2022 a přistupovat k němu můžete prostřednictvím centrálního vyhledávače UKAŽ.

Northern Light Life Sciences Conference Abstracts – nová databáze

Northern Light’s Life Sciences Conference Abstracts je unikátní bibliografická databáze, která obsahuje abstrakty příspěvků z konferencí a konferenční postery z více než 3 000 odborných konferencí zaměřených na přírodní vědy a farmaceutický výzkum. Retrospektiva od roku 2010, celkem přes 2 milionu záznamů (z toho 100 000 posterů). Záznamy z nových konferencí jsou přidávány s minimálním zpožděním (do 3 týdnů od zveřejnění na stránkách konference).

Prakticky na tomto místě naleznete řadu informací týkajících se nejnovějších vědeckých studií a kontrolovaných trialů, které se oficiálně v odborných časopisech objeví až za několik měsíců nebo let. Abstrakty z konferencí jsou klíčové pro vědecké pracovníky, kteří potřebují mít přístup k nejnovějším informacím ve svém oboru. Databáze je určena vědcům ve farma a biotechnologických firmách, zdravotnických zařízeních, akademických institucích a výzkumným týmům v nemocnicích.

Vyhledávat lze dle názvu, data konání a sponzora konference, dle autora, dle názvu léčiva, choroby, medicínského přístroje/mate­riálu/pomůcek, genu nebo genové rodiny, názvů buněk nebo enzymů, typu publikace (abstrakt nebo poster), ad. Lze si nastavit alerty pro automatické zasílání novinek na e-mail nebo prostřednictvím RSS.

Databáze je přístupná na platformě OVID. K dispozici je instruktážní video.

Přístup: studenti a zaměstnanci 1. LF UK (přímý přístup / vzdálený přístup) a zaměstnanci VFN (přímý přístup)

Karger Fast Facts – nové tituly

Do kolekce Karger Fast Facts byly v letošním roce přidány nové tituly:

Přístup pro 1. LF UK a VFN nadále pokračuje. Uživatelé (zejména lékaři z VFN) si mohou vytvořit osobní účet MyKarger pro přístup odkudkoliv, viz https://www.karger.com/MyKarger/Login.

Vydavatelství Karger také vyzývá lékaře, kteří by se chtěli jako autoři podílet na dalších titulech z této řady, aby vydavatele kontaktovali.

Všechny příručky najdete na https://www.karger.com/fastfacts.