DynaMedex – zkušební přístup

Až do 08.06.2024 je pro celou UK k dispozici zkušební přístup k databázi DynaMedex. Databáze propojuje aktuální poznatky z oblasti medicíny a farmacie s komplexním pohledem na možnosti léčby a léčiv, to vše pro podporu evidence-based rozhodování. Součástí zkušebního přístupu je i možnost využít databáze v aplikaci.

Pro přístup použijte odkaz na Portálu e-zdrojů: https://cuni.primo.exlibrisgroup.com/permalink/420CKIS_INST/gf08nd/alma9925937211906986

Zveme Vás tímto k úvodnímu webináři, jak databázi správně používat: 18.04.2024 14:00 – 15:30 v anglickém jazyce: Join the meeting now

Osmosis – zkušební přístup

Až do 31.05.2024 je pro celou UK k dispozici zkušební přístup k Osmosis – interaktivní platformě pro studium (i výuku) medicínských oborů.

Jedná se o platformu, která kombinuje moderní technologie s hlubokým pochopením potřeb studujících medicíny a zdravotnických věd. Nabízí širokou škálu multimediálních vzdělávacích materiálů, včetně videí, kvízů, a flashcards, které jsou navrženy tak, aby podpořily hlubší porozumění a dlouhodobou paměť. Osmosis lze použít jak pro samostudium, tak aktivně zapojit tento nástroj do výuky.

Pro přístup použijte odkaz na Portálu e-zdrojů: https://cuni.primo.exlibrisgroup.com/permalink/420CKIS_INST/gf08nd/alma9925937209906986

Elektronické informační zdroje – Praktický průvodce EIZ na UK

Ústřední knihovna UK publikovala Praktického průvodce EIZ na UK. Tento průvodce poskytuje ucelený přehled elektronických informačních zdrojů (EIZ), což je souhrnný pojem zahrnující širokou škálu elektronických informačních zdrojů dostupných online, včetně elektronických knih, časopisů, databází a nástrojů pro podporu studia, výuky a výzkumu. Průvodce vysvětluje roli EIZ v rámci vzdělávacího systému Univerzity Karlovy. Cílem příručky je předat užívajícím znalosti pro efektivní vyhledávání, přístup a využívání EIZ na UK a poskytnout tipy pro bezproblémovou práci i rady pro řešení případných problémů. Také popisuje rozmanitost a široké využití EIZ, vysvětluje jejich charakteristiku a umístění v různých digitálních knihovnách, repozitářích a hostingových platformách a pojednává o konkrétních možnostech přístupu, které se mohou lišit v závislosti na licenčních a autorskoprávních omezeních.

K dispozici: https://hdl.handle.net/20.500.14178/2241

E-knihy na platformě De Gruyter – zkušební přístup

Až do 30.04.2024 je pro celou UK k dispozici zkušební přístup k e-knihám na platformě De Gruyter

Jedná se o multioborové knihy v rozličných jazycích. Součástí platformy je i rozsáhlá kolekce volně dostupných titulů a několik titulů předplácených individuálně fakultami.

Pro přístup k de Gruyter použijte odkaz na Portál e-zdrojů: https://cuni.primo.exlibrisgroup.com/permalink/420CKIS_INST/gf08nd/alma9925612682806986

Advent ztracených berlínských knihoven – 24

Poslední příspěvek v adventním cyklu zajímavostí k berlínské sbírce vzácných knih 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je doslova královský dar. Na první pohled na něm upoutá krásná rudě barvená usňová vazba zdobená zlatem se záznamem o tom, že knihu daroval Pépinière pruský král:

Foto: Jitka Stejskalová

Byl to Fridrich Vilhelm III. (1770 – 1840) na zámku Charlottenburg v září 1804. A podle festschriftu k 25 letům Pépinière tak činil často. Takové knihy – obdobný zápis na přídeští a stejná vazba i zlacená ořízka – jsou ve zpracované třetině sbírky starých tisků dvě, ale věřím, že se další ještě objeví.

Přeji hezký sváteční zbytek Štědrého dne.

Markéta Ivánková, ÚVI

Schmidt, H.: Die Kaiser Wilhelms-Akademie für das militäräztliche Bildungswesen. Von 1895 bis 1910. Festschrift zur Einweihung des Neubaues der Akademie. Im Auftrage der Medizinal-Abteilung des Königlichen Kriegsministeriums. Berlin: G. S. Mittler & Sohn, 1910.

Advent ztracených berlínských knihoven – 23

Dnes se podíváme na hřbet knihy s berlínskou signaturou 297.23. Jedná se o další z řady porodnických příruček, ale opět se zaměřím na fyzický stav svazku a nikoliv na obsah titulu jako takového:

Foto: archiv ÚVI

Svazek dobře demonstruje, jak dopadl původně zelený hřbet se signaturami Kaiser Wilhelms-Akademie. Ve svém modelu tento typ sice označuji jako „zelený”, ale většinou bývá zcela vybledlý, jak vidíme na dnešní fotografii. Poznávacím znakem je tak především písmo a formát nálepky, nikoliv aktuální odstín.

Pro představu o původní barevnosti přidávám srovnání s méně vybledlými exempláři štítků na hřbetech. Vpravo nahoře je zřetelný přechod, kdy je materiál zepředu na hřbetu vlivem UV záření téměř zcela vybledlý, zatímco v lepším stavu zůstala většina nálepky na přední a zadní obálce. Zbytky barvy jsou tam dobře patrné. A vpravo dole máme fotografii skrytého nevybledlého přelepení hřbetu, které zůstalo ukryto uvnitř novější převazby knihy. Díky tomu zůstal tento štítek asi nejblíže původnímu vzhledu.

Markéta Ivánková, ÚVI

Advent ztracených berlínských knihoven – 22

Zatím jsem detailně neukázala razítko poslední berlínské instituce v řadě, ačkoliv byla už mnohokrát zmíněna – Deutsche Ärzte-Bücherei. Dosud bylo při průzkumu sbírky starých tisků Ústavu dějin lékařství na 1. lékařské fakultě UK nalezeno 22 knih s razítkem DÄB (které jsem v přehledech označovala čísly 9 a 10), kompletním či zkrácenou a menší verzí, která se objevuje na koncích knih:

Foto: Archiv ÚVI

To je 13 dalších nad rámec jádra knihovny, které patřívalo už nejstarší Pépinière. Deutsche Ärzte-Bücherei fungovala jako nástupnická knihovna poté, co byla v roce 1919 vojenská Kaiser Wilhelms-Akademie oficiálně rozpuštěna, a zaniká roku 1945.

Část svazků, které nebyly před koncem války evakuovány z Berlína, se našla mimo jiné v Gruzii. Z analogií s evakuovanou částí knihovny lékařské fakulty v Hradci Králové je nasnadě přisoudit pražským knihám, které byly součástí DÄB, stejný osud. Nicméně oddělit svazky evakuované ještě před koncem války a svazky odvezené do Sovětského svazu po válce bude takový menší knihovědný oříšek, má-li se to dokázat pomocí přímých důkazů z knih samotných. Zatím nejpřesnější údaj je totiž onen lístek „vraťte knihu na adresu DÄB do prosince 1943“, o němž jsem psala v 16. příspěvku. A od sklonku roku 1943 je do roku 1945 ještě daleko.

Markéta Ivánková, ÚVI

Webinář “ How research publications & citations provide quality control to AI „

Služba scite_ analyzuje plné texty odborných článků a poskytuje informaci o tom, v jakém kontextu byl citován každý uvedený odkaz na literaturu.  scite Assistant pak vytváří texty s pomocí umělé inteligence (včetně ChatGPT), ověřuje je a zajišťuje, aby nebyla uváděna nepravdivá tvrzení, přičemž uvádí zdroj odkazu pro každý výrok. Tento webinář se bude zabývat tím, jak scite Assistant funguje a v čem se  liší od jiných generativních AI systémů, jako jsou ChatGPT, Elicit, Perplexity, Bing nebo Bard. Projdeme každou část systému včetně použitých nástrojů, výběru zdroje, analýzy důvěryhodnosti, rozšíření vyhledávání a generování, ověřování faktů a nakonec uživatelské rozhraní a systém pro zajištění transparentnosti a pomoc uživatelům s ověřováním odpovědí.

Termín:     25. 10. od 15:00 do 16:00
Registrace a další informace