24. prosince: PF 2025
ÚVI, 24. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
23. prosince: Koledování na Portálu e-zdrojů
Portál elektronických zdrojů UK nabízí studentům, zaměstnancům i odborné veřejnosti přístup k licencovaným i volně dostupným e-zdrojům (databázím, e-knihám i e-časopisům) ze všech možných oborů a specializací.
U nás většinou využíváme zejména lékařské zdroje. Adiktologové se dotýkají i hraničních oborů jako je psychologie, sociologie a další společenskovědní obory. Zkrátka Vám Portál e-zdrojů zprostředkovává nepřeberné množství informací.
Jednou z mnoha volně dostupných databází je katalog historických rukopisných hudebních pramenů Répertoire International des Sources Musicales (RISM).
Zítra oslavíme Štědrý den, děti se budou radovat z dárků od Ježíška, zazpíváme si koledy … V databázi RISM jsme nalezli rukopis jedné z nejznámějších vánočních koled “Tichá noc” od skladatele Franze Xavera Grubera:
Jitka Stejskalová, 23. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
22. prosince: Okénko v okénku – tentokrát publikační
Věděli jste, že pokud jako korespondenční, první nebo seniorní autor publikujete článek v prvodecilovém časopise, dozví se o Vás svět ve fakultním „Publikačním okénku“?
A pokud bude Vaše publikace obzvlášť excelentní, můžete dokonce získat Cenu kolegia děkana!
Jana Homolková, 22. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
21. prosince: Afiliace
Věděli jste, že…
autoři musejí při publikování odborné vědecké práce uvádět adresu pracoviště 1. LF UK / VFN na kterém práce vznikla?
Existuje příloha opatření děkana, kde jsou uvedeny schválené názvy pracovišť 1. LF UK a společných pracovišť fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice (v českém jazyce a ekvivalent v jazyce anglickém).
Alžběta Christelová, 21. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
20. prosince: Kouzla vizualizace
Slibovala jsem, že se vrátím k provenienčním údajům, a tak vám dnes představím torza berlínských lékařských knihoven, jimž byl věnován minulý adventní kalendář a které se dnes nacházejí ve sbírce 1. LF UK. Jednu takovou knihu a stopy institucí, do nichž postupně patřila, si můžete prohlédnout zde:
A na těchto grafech pak vidíte zobrazené jednotlivé provenienční údaje, především razítka a původní signatury spárované s dobovými katalogy daných knihoven. Od minulého roku má práce pokročila, „teček“ přibylo, ale nově doplněná data v modelu zatím ničím nepřekvapila. Jen jsem konečně objevila i osmé razítko v řadě, které v části zpracované minulý rok chybělo. V grafech ho znázorňují šedé tečky, které ve vizualizacích z loňska nenajdete:
A že se blíží Vánoce, nedalo mi to a zmapovala jsem staré tisky, které podle nejstaršího (zde růžově) typu signatur platného do roku 1857 nesou označení „dietologie“ – a pak i knihy, jež berlínští knihovníci někdy zařadili pod touž signaturu, tzn. do stejné „kapitoly“ tištěného katalogu. Ze získaných dat se zdá, že hlavní kategorie „Dietologie“, ve FWI vedenou pod číslem 191 a v knihovně KWA nesoucí signaturu 325, se k nám do Prahy nedostala a před sebou máme jen okrajové exempláře, které za 2. světové války stály na jiných policích než knihy z naší kolekce. Vidíte sami, že knihovníci v analogových časech jen obtížně hledali, do které kategorie v seznamu (směla být právě jedna!) některé knihy zařadit a občas je přesouvali mezi tématy:
Dnes to knihovníci mají jednodušší, jedné knize přiřazují v digitálním katalogu tolik předmětových hesel, kolik chtějí, a před tímto dilematem nestojí.
Markéta Ivánková, 20. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
19. prosince: Videostudio
Videostudio ÚVI pro vás připravuje odborná videa pro pregraduální i postgraduální výuku.
Kromě odborných videí se ale také podílí i na natáčení podcastů 1. lékařské fakulty – např. Neurologie na Jedničce. Pro adventní období jsme pro vás vybrali podcast o spánku s panem profesorem Šonkou – Spánek musí být přiměřeně dlouhý
Dále videostudio participuje na natáčení MEDialogů naší fakulty. Můžete se například dozvědět, že žen v chirurgii přibývá navzdory překážkám:
MEDialogy – Ženy v chirurgii
Tomáš Herrmann a Jitka Stejskalová, 19. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
18. prosince: Nová kniha
Aby byly vánoční svátky i pročtené – můžete si nově půjčit knihu od Dr. Šebka – Objektivní nález – Moje nejtěžší mise
„Když se narodíte do rodiny násilníka a alkoholičky, máte dvě možnosti, jak naložit se svým životem. Za prvé si ho můžete podělat. Anebo si ho poděláte míň, když se budete víc snažit. Je čas na pravdu o tom, jaký ve skutečnosti jsem. A věřím, že nepíšu jen vlastní příběh.“
17. prosince: Adventní přání knihovníků
Milí studenti,
máme pro vás malý vánoční vzkaz: Pečujte prosím o naše knihy, jako by byly vaše vlastní. Nepodtrhávejte, chraňte je před kávou, sněhem a jinými nástrahami každodenního života. ☕❄️
Každá kniha je tu nejen pro vás, ale i pro vaše spolužáky, kteří ji budou také potřebovat. Pomozte nám, aby zůstaly v dobrém stavu, co nejdéle!
Aby to pak nakonec nedopadlo takto:
Jak básníci přichází o iluze [film]. Režie Dušan Klein. Československo: Filmové studio Barrandov, 1984. Délka 98 minut.
https://www.facebook.com/watch/?v=319605739159216
16. prosince: Nové e-knihy ve fondu
Katalog elektronických knih ProQuestu přiláká díky UKAŽ (centrální vyhledavač Univerzity Karlovy od A do Ž) mnoho zájemců z řad studentů i zaměstnanců UK. Prostřednictvím formuláře v databázi ProQuest Ebook Central si můžete požádat o nákup daného titulu. V případě, že se najdou finanční prostředky k jejich nákupu, rádi vyhovíme.
Od počátku prosince jsou vám nově k dispozici tyto tituly:
- Robbins and Cotran Pathology Flash Cards E-Book
- The Midwife’s Labour and Birth Handbook
- Plant Medicines, Healing and Psychedelic Science : Cultural Perspectives
- Stepped Care 2. 0: a Paradigm Shift in Mental Health
- Illustrated Pediatric Dentistry – Part I
- Illustrated Pediatric Dentistry – Part 2
- Illustrated Pediatric Dentistry – Part 3
- Illustrated Pediatric Dentistry – Part 4
- Systems of Psychotherapy : A Transtheoretical Analysis
- Stronger after Stroke
- Multidisciplinary Management of Eating Disorders
- Psychology in Diabetes Care and Practice
- Decline and Prosper!
- Venoms to Drugs
- Practical Preimplantation Genetic Testing
- Molecular Biology of B Cells
Jitka Stejskalová a Jitka Kričková, 16. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
15. prosince: Kramerius: sbírka proveniencí
Kromě kompletní digitalizace celých vzácných knih vytváří knihovna ÚVI pro nejstarší část fondu 1. LF UK souběžně také sbírku skenů tzv. „proveniencí“. Co to je? To jsou jakékoliv vpisky, razítka, vlepené štítky nebo i dekorace desek, z nichž lze vyčíst údaje o bývalých vlastnících dané knihy. Nestačí jen zapsat jejich text jako poznámku do katalogu (což samozřejmě děláme také), mnohdy totiž rozhoduje i přesný tvar a podoba značek. Například samotné číslo „90,10“ samo o sobě nic nenapoví, ovšem je-li vytištěné na oranžovém štítku na hřbetu a zapsaná specifickým rukopisem na titulní straně, je to prokazatelně signatura z jedné konkrétní bývalé knihovny, o níž bude ještě před Vánoci řeč.
Ke skenům proto v dříve (4. prosince) zmíněné digitální knihovně Kramerius budujeme mini-knihovnu obálek, titulních stran a výřezů proveniencí, kde už jsou stopy knižních celků prezentovány souborně, a tudíž i zřetelnější. Můžete se k ní dostat jak přes rozcestník sbírek Krameria UK, tak vyfiltrováním grafik proveniencí LF1:
A proč se tomu věnujeme? Protože každý lékařský starý tisk má svou jedinečnou historii, která se ovšem obtížně skládá z oddělených střípků. A když už tyto knihy pečlivě zapisujeme do digitálního katalogu, přidáváme ještě obrazovou dokumentaci toho, čím je onen exemplář specifický. Když pak vše spojíme dohromady, daří se rekonstruovat historii různých kousků fakultní knihovny. A uznejte sami, že estetický dojem z procházení provenienční sbírky má také něco do sebe.
Markéta Ivánková, 15. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
14. prosince: „Uživatelské perličky“
Občas u výpůjčního pultu dostáváme opravdové výzvy:
„Chci tu malou žlutou knihu.“ Že by toto?
„Něco od Grady, to určitě budete vědět!“ Že by toto?
Nebo “Chci tu knihu od toho němce na W” Že by toto?
A víte co? My to většinou opravdu najdeme!
Takže ať hledáte cokoli – barevné, malé, velké nebo „tu s tím hráškem“ – jsme tu pro vás. Knihovníci mají totiž nejen přehled, ale i trochu telepatických schopností. 😉
Půjčovna:
PO – ČT: 8:00 – 18:00
PÁ: 8:00 – 16:00
Kateřina Hajduková, 14. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
13. prosince: Fond OA, tokeny, vouchery
Věděli jste, že…
korespondenční autoři UK mohou využít slevy či tokeny na open access publikování u vybraných vydavatelů?
- Informace o vydavatelích a aktuální slevové nabídky naleznete na webových stránkách Centra pro podporu open science UK: https://openscience.cuni.cz/OSCI-244.html.
- Centrum vyřizuje žádosti o přidělení tokenů na emailu openaccess@cuni.cz.
Pokud Váš publikační výstup splňuje podmínky (např. musí být v prvodecilovém časopisu D1), můžete zažádat o proplacení publikačních nákladů z Fondu OA 1. LF UK.
- Žádost a podrobnější informace naleznete na: https://www.lf1.cuni.cz/informace-pro-zadatele-uhrada-publikacnich-nakladu-spojenych-s-open-access-formatem
Jste-li zaměstnancem VFN, můžete pokrýt publikační náklady z Fondu VFN (pokyn náměstka P-VFN 01/2020).
Alžběta Christelová, 13. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
12. prosince: „Knižní hádanky“
Pokud si nejste jistí názvem knihy, neváhejte! Naši knihovníci jsou tu, aby vám pomohli knihu najít – ať už ji popíšete podle obrázku, tématu nebo barvy obálky.
Hádejte, jak se jmenuje ta hrášková?
Hádanky na dnešní den:
Jsem kniha plná informací, o dědičnosti fascinací. Mendel by mě jistě četl rád, na obálce mám zelený hrách.
Jsem kniha, co naučí tě první kroky,
jak zvládnout skalpel, šití, zkoušky.
Na obálce mám kulatou věc,
co v kuchyni bys sněd.
Jsem kniha o světě pod mikroskopem,
kde tajemství tkání čekají pod drobnohledem.
Na obálce mám zvláštního smajlíka,
poznáš mě, i když jsem trochu záhadná.
Kateřina Hajduková, 12. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
11. prosince: „Datová letuška“
Víte, kdo je data steward? Česky se tato profese nazývá „správce vědeckých dat“. Zodpovídá za správné ukládání a uchovávání dat z vědeckého výzkumu. Působí jako podpora badatelů a výzkumných týmů: pomáhá jim organizovat data, která jsou výstupem jejich práce, a zajistit jejich uložení do odpovídajících repozitářů v souladu se všemi platnými normami.
Barbora Krutáková, 11. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
10. prosince: Vánoční skřítek a hlodavci
Oblíbená skandinávská vánoční písnička pro děti På låven sitter nissen („Ve stodole sedí skřítek“) vypráví o tom, kterak si skřítek snaží vychutnat svou slavnostní vánoční kaši a při tom se pokouší odehnat neodbytné krysy. Výpravnou animovanou verzi si můžete pustit v originále na youtube, mimochodem text se tradičně zpívá na melodii německého šlágru z roku 1892:
Hlodavci ovšem nedělají starosti jen vánočním skřítkům. Stopy svých zubů kdysi zanechali i na vzácných knihách, které jsou součástí nejstarších sbírek naší knihovny.
Ohryz, respektive okus, je krásně znát třeba na tomto exempláři:
A abychom ze všeho nevinili jen myši a krysy, musíme uznat, že mnohem častěji se setkáváme s tzv. „požerem hmyzem“. Jak vypadá, se můžete podívat na přídeští tohoto starého tisku:
Strach nahlédnout do našich starých tisků ovšem mít nemusíte. Po škůdcích zůstaly už jen stopy v podobě chybějícího papíru (nebo i dřeva a pergamenu). Všechny knihy z historického fondu 1. lékařské fakulty jsou pečlivě očištěny a dostává se jim pravidelné restaurátorské péče.
Markéta Ivánková a Irena Brunnhoferová 10. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
9. prosince: Kvartil, decil
Věděli jste, že…
časopisy v citačních databázích jsou hodnoceny podle zařazení do tzv. kvartilů (Q1, Q2, Q3, Q4)?
- Q1 má obsazení v prvních 25% nejlepších časopisů v seznamu žebříčku
- Q2 má obsazení 25 až 50% v pořadí skupiny žebříčku
- Q3 má obsazení 50 až 75% v pořadí skupiny žebříčku
- Q4 má obsazení 75 až 100% v pořadí skupiny žebříčku
Ty nejvýznamnější (prvních 10 %) jsou pak označovány jako prvodecilové (D1).
Časopis může být zařazen do více vědních oblastí a vést si v žebříčků každé kategorie různě.
Web of Science
Postavení časopisu v rámci předmětových kategorií (Web of Science jich je 254) může být dle impakt faktoru (počet obdržených citací v daném roce / počet článků za předchozí 2 roky) nebo podle Article Influence Score (míra průměrného vlivu každého článku v časopise za posledních pět let).
Scopus
V citační databázi Scopus jsou časopisy řazeny podle hodnoty indikátoru SJR (SCImago Journal Rank), který je podobný indikátoru AIS, ale je vypočítáván na základě dat za 3 roky a opět zohledňuje obor časopisu. Přihlíží se, jak počet citací, které časopis získal, tak prestiž časopisů, odkud citace pocházejí.
Kvartily podle SJR najdete na Scimago Journal & Country Rank.
Víte, jak zjistit, zda je časopis, ve kterém publikujete, je dle impakt faktoru prvodecilový?
- Postup pro Web of Science naleznete na https://uvi.lf1.cuni.cz/publikacni-cinnost/interni-evaluace/kvartily
Alžběta Christelová, 9. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
8. prosince: Návrh na zakoupení publikace
👀 Hledáte knihu, ale v naší knihovně ji nemůžete najít? 👀
Nekřičte zoufale „Kde jsi, kniho?!“
Raději nám napište na:
📧 objednavky@lf1.cuni.cz
Slibujeme, že vám splníme (skoro) každé knižní přání.
Kateřina Hajduková, 8. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
7. prosince: Identifikátory – povinnost ORCID
Věděli jste, že…
existují autorské identifikátory, které umožňují jednoznačnou identifikaci autora (dovolují jejich vlastníkům odlišit se od autorů se shodným nebo zaměnitelným jménem)?
Zvláště výhodné je to u autorů, jež mají velmi časté příjmení jako je Novák nebo Horák, nebo pokud např. působí otec a syn ve shodné tematické oblasti bádání.
Identifikátorů existuje celá řada, některé se váží na konkrétní databázi (ScopusID pro Scopus, ResearcherID pro Web of Science), jiné jsou univerzální, a tedy bez ohledu na konkrétní databázi (OrcidID). Existují identifikátory národní (např. vedidk – identifikátor Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, který pracuje s rodnými čísly a má tedy výhodu, že jej původce nemůže zřídit sám a vícekrát), ale i institucionální (např. osobní číslo zaměstnance / studenta UK).
Autor si může ke svému profilu přiřadit práce, identifikátory tak usnadňují vyhledávání publikací autora v databázích vědeckých výsledků (autor si ale musí profil spravovat a pravidelně aktualizovat nově přibylé publikace). Výhodou je, že pod jeden identifikátor lze zahrnout varianty jména, se kterými se autor v databázích vyskytuje (typicky změna jména autorky po provdání se). Navíc může autor ke svému profilu přiřadit práce, které by jen podle jména nebyly vyhledatelné, jelikož došlo ke zkomolení jména v originálním dokumentu (a nelze tak již opravit) – např. přehození písmen – Sedlecak místo Sedlacek, nebo pokud jsou autoři uvedeni chybně v invertním pořadí, že křestní jméno je omylem jako příjmení – Jan P, místo Pokorny J..
Podle identifikátoru si své práce v databázi ihned zobrazí a pohodlně tak zjistí výši Hirschova indexu a počty citačních ohlasů, aniž by pracně vyhodnocoval autorství a vyčleňoval práce jmenovců.
Pokud autor spravuje své identifikátory a má v nich pořádek, vzbuzuje větší důvěryhodnost a má lepší šanci na zviditelnění se a získání nových kontaktů pro spolupráci.
Návody k vytvoření identifikátorů byly vytvořeny Ústřední knihovnou UK a jsou dostupné na adrese https://cuni.cz/UK-9221.html.
Pozor: Na Univerzitě Karlově je povinnost založit si ORCID ošetřena v Opatření rektora č. 40/2021.
Alžběta Christelová, 7. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
6. prosince: Knihy zdarma
I když je po Mikuláši, máme pro vás ještě jeden dárek – sice starší, ale stále zajímavé knihy, které si můžete u nás zdarma vybrat v prostoru chodby před půjčovnou v suterénu budovy knihovny.
Kateřina Hajduková, 6. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
5. prosince: Mikulášská nadílka v knihovně
Máte doma knihu, která měla být už dávno vrácena? Nevadí! Mikuláš je k vám letos štědrý a odpouští všechny pokuty za pozdní vrácení.
Jak na to? Stačí přijít do knihovny během těchto dnů a u výpůjčního pultu sdělit heslo: KNIHULÁŠ 24
Vaše pokuty pak budou odpuštěny.
Kdy? Amnestie platí od 5. do 20. prosince
Nepropásněte tuto příležitost udělat si pořádek ve výpůjčkách a začít nový rok s čistým štítem!
Kateřina Hajduková, 5. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
4. prosince: Digitální knihovny (Kramerius)
Digitální knihovny (Kramerius) se do povědomí svých čtenářů zapsaly v době covidové. Tenkrát se otevřela stavidla pro přístup ke zdigitalizovanému bohatství našich knihoven. Přístup je v současné době sice omezený na základě autorských práv. Mnohdy je možné číst zdigitalizované stránky jen ze studoven knihoven. Ale i tak je mnoho děl dostupných volně nebo po přihlášení CAS účtem. Další výhodou digitální knihovny je prohledávání až na úroveň plného textu.
Mikuláš klepe na dveře – máte nejvyšší čas nacvičit mikulášskou hru! Inspiraci můžete najít v digitální knihovně Národní knihovny ČR:
VOCÁSEK, Josef. Svatý Mikuláš: hra pro mládež i dospělé. Nové Město nad Metují: Bohdan Böhm, 1886. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:28ca4a30-3637-11dd-8147-000d606f5dc6
Pokud dáte přednost přípravě na zkoušky z anatomie, jsou vám po přihlášení se CAS účtem k dispozici učebnice ze sbírky „děl nedostupných na trhu“. Například učebnice anatomie od prof. Čiháka.
Také 1. lékařská fakulta má svou digitální knihovnu – Bibliotheca facultatis medicae primae.
Jitka Stejskalová, 4. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
3. prosince: Neutíkejte před anatomií!
Mezi starými knihami lze najít různé osudy. V Jungmannově knihovně od Apolináře jsme nalezli index studenta lékařství Václava Mizery z roku 1887/88.
Díky záznamům z archivu UK víme, kam nakonec od anatomie utekl. Na právnickou fakultu.
Zuzana Ružbatská, 3. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
2. prosince: Nejslavnostnější ex libris
Víte, že si ve fakultních sbírkách starých tisků můžete prohlédnout i část stropní výzdoby Vatikánských muzeí?
Nejhonosnější ex libris, které se v našich knihách vyskytuje, vypadá takto:
Patřilo prof. dermatologie Philippu Josefu Pickovi (1834–1910) a jeho synům, jimiž jsou míněni dermatolog Walter Pick (1874–1932), Hans Pick a Friedrich (Friedel) Pick (1867–1924), internista a laryngolog s hlubokým zájmem o dějiny medicíny. Rozsáhlá sbírka prof. Friedricha Picka dnes náleží mezi klenoty historického fondu knihovny 1. lékařské fakulty UK.
Na tomto ex libris je vyobrazena bohyně Athéna s nápisem causarum cognitio z Rafaelovy výzdoby místnosti Stanza della Signatura s proslulou Athénskou školou. Vznikla počátkem 16. století a celou místnost můžete virtuálně navštívit nejen v předvánočním čase:
Markéta Ivánková, 2. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI
1. prosince: Pozor na predátory!
Jde o časopisy nebo vydavatele, kteří parazitují na zlaté cestě open access. Vyznačují se agresivitou a urputností v získávání nových autorů (často zahlcují vědce emaily s žádostmi o publikování v jejich časopisu). Hlavním cílem predátorských časopisů/vydavatelů není podpora vědecké komunikace, ale pouhé generování zisku prostřednictvím vybraných publikačních poplatků (APC).
Predátorské časopisy nesplňují základní kvalitativní standardy (nedostatečné či žádné recenzní řízení), často kopírují design, styl i názvy zavedených významných časopisů, na stránkách uvádí smyšlené informace (především o renomé, impakt faktoru), zneužívají jmen známých vědců, které uvádí bez jejich vědomí v redakční radě, neuvádí konkrétní kontaktní údaje potřebné k identifikaci vydavatele a redakce (bez adresy a osobních e-mailů, často jsou na stránkách pouze kontaktní formuláře a autor neví, kam a komu píše) apod.
Jak se vyhnout publikování v predátorském časopisu?
Na místě je opatrnost a důsledná kontrola uváděných informací na webových stránkách (neznámého) časopisu. Ověřte si, zda je časopis skutečně excerpován ve Web of Science nebo Scopusu, zda uvádí pravdivý impakt faktor dle Journal Citation Reports, zda má redakční radu a kdo je v ní uveden. Konkrétní kroky k prověření důvěryhodnosti představuje stránka #vimkdepublikuji.
Potřebujete-li poradit či pomoct ověřit kvalitu otevřeného časopisu, obraťte se na nás emailem na openaccess@lf1.cuni.cz.
Bližší informace o problematice naleznete na: https://openscience.cuni.cz/OSCI-37.html
Alžběta Christelová, 1. 12. 2024, Adventní kalendář ÚVI